آشنایی با کسب و کارهای کوچک و متوسط و انواع آن ها

انواع کسب و کارهای کوچک و متوسط نقش بسزایی در چرخه‌ی اقتصادی یک کشور دارند. این مشاغل به‌حدی در دنیا اهمیت دارند که به‌منظور بهبود و اعتبار بخشیدن به این نوع مشاغل 27 ژوئن از طرف مجمع عمومی سازمان ملل به‌عنوان Micro- Small and Medium-sized Enterprises Day شناخته می‌شود. هدف از نام‌گذاری این روز در تقویم، تشویق کشورهای عضو سازمان ملل در سراسر جهان برای افزایش آگاهی و اجرای اقدامات برای حمایت از کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط است. برای این‌که بتوانید در این حوزه یک حرفه مناسب پیدا کنید و بتوانید به درآمدزایی مناسب برسید، بسیار مهم است که تعریف دقیق کسب و کارهای کوچک و متوسط را بدانید و علاوه بر آشنایی با انواع آن‌ها از مزایا و معایب این نوع شغل نیز اطلاع پیدا کنید.

کسب و کارهای کوچک و متوسط چیست
اولین قدم برای ورود به دنیای کسب و کارهای کوچک و متوسط این است که بدانید SMB چیست؟ Small and Medium Businesses که با حروف اختصاری SMB در جهان شناخته می‌شود گسترده‌ترین نوع کسب‌وکار در سراسر جهان است. آمارهای مختلف نشان می‌دهد که در برخی کشورها، شرکت ‌های کوچک و متوسط بیش از ۹۰ درصد از کل کسب‌وکارهای روی کره زمین را تشکیل می‌دهند. آن‌ها می‌توانند به صورت خصوصی و دولتی فعالیت انجام دهند. با این‌حال SMB‌های خصوصی در بیشتر کشورها رایج‌تر است و تعداد کمی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط دولتی هستند.

به‌طورکلی کسب و کار کوچک و متوسط به شرکتی گفته می‌شود که دارای مالکیت مستقل است و با توجه به نوع صنعت مورد نظر که در آن فعالیت می‌کند از نظر نیروی کار، درآمد و اندازه محدود است.

تعریف دقیق از کسب و کارهای کوچک و متوسط یک موضوع بسیار پیچیده است زیرا در هر کشوری شرکت‌ها باید معیارهای خاصی را رعایت کنند تا در یک کسب و کار کوچک تا متوسط نامیده شوند. عمدتاً معیارها بر اساس کشورهایی که شرکت‌ها در آن فعالیت می‌کنند و صنعتی که به آن تعلق دارند، تغییر می‌کند. به‌عنوان مثال در اتحادیه اروپا شرکت‌هایی که کمتر از 250 کارمند داشته باشند و در ایالات متحده شرکت‌هایی که کمتر از 500 کارمند به‌عنوان SMB شناخته می‌شوند.

در یک آمار مشخص شده است که 5.6 میلیون شرکت در ایالات متحده تحت برچسب SMB فعالیت می‌کنند اما نکته‌ای که تاثیرگذارتر است، این واقعیت است که 99.7٪ از شرکت‌ها در ایالات متحده این برچسب را دارند.

تعریف کسب و کارهای کوچک و متوسط بر اساس کشور
همان‌طور که گفتیم تعریف کسب و کارهای کوچک و متوسط از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در نتیجه براساس تعریف مراکز بزرگ اقتصادی جهان هر کشور باید دارای شرایط زیر باشد تا به عنوان یک SMB شناخته شود.

– ایالات متحده آمریکا: ایالات متحده یکی از مشخص‌ترین تمایزات را برای تعریف مشاغل کوچک و متوسط دارد که به‌طور دقیق براساس صنعت و تعداد کارمندان و درآمد مشخص می‌شود. این استاندارد براساس سیستمی با نام اختصاری NAICS (North American Industry Classification System) یا سیستم طبقه‌بندی صنعت آمریکای شمالی شناخته می‌شود که با هماهنگی کانادا و مکزیک ایجاد شده است. این سیستم برای استانداردسازی، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل آمارهای تجاری طراحی شده و فهرست مختصری از کسب و کارهای کوچک و متوسط ارائه می‌دهد. براساس این سیستم شرکت‌هایی که درآمد سالانه آن‌ها کمتر از 25 میلیون دلار باشد یک SMB شناخته می‌شود همچنین براساس این تعریف شرکت‌هایی که از 1 تا 99 کارمند دارند در دسته‌ی کسب و کارهای کوچک و مشاغلی که 100 تا 499 پرسنل دارند به‌عنوان کسب ‌وکار های متوسط، شناخته می‌شوند.

– اتحادیه اروپا: اتحادیه اروپا سیستم ساده‌تری برای تعریف SMB دارد. در این سیستم زمان زیادی صرفه‌‎جویی می‌شود و فعالیت‌ها کارآمدتر است. طبق تعریف اتحادیه اروپا کسب و کارهای کوچک و متوسط به 3 دسته مختلف تقسیم می‌شوند:

۱. کسب و کار خرد به کسب‌و‌کاری گفته می شود که کمتر از ۱۰ کارمند و گردش مالی کمتر از ۲ میلیون دلار دارد.

۲. کسب و کار کوچک که کمتر از ۵۰ کارمند و گردش مالی کمتر از ۱۰ میلیون دلار دارد.

۳. دسته سوم شامل کسب و کارهای متوسط است که که کمتر از ۲۵۰ کارمند و گردش مالی کمتر از ۵۰ میلیون دارند.

– چین: اگرچه تعداد زیادی از کسب و کارهای کوچک و متوسط در چین وجود دارند اما این کشور برای SMBها بهشت نیست، زیرا تنها کسب‌وکارهای بزرگ و تولیدی‌ها توسط بودجه دولتی حمایت می‌شوند. SMBها در این کشور جدید هستند و اگرچه در پویایی تجارت چین نقش دارند اما هنوز نتوانسته‌اند در بازار سهام آن ورود کنند. با این حال، دولت چین یک سیستم کارآمد برای جذب SMBها دارد که برای هر صنایع متفاوت است و صنایع سنگین بیشترین آزادی عمل را برای قرار گرفتن در رده SMB دارند. در چین، یک کسب و کار صنایع کوچک و متوسط در صورتی‌که تعداد کارکنان آن کمتر از 1000 نفر و درآمد آن کمتر از 400 میلیون یوان باشد، به عنوان SMB در نظر گرفته می‌شود.

– آسیا: در آسیا کشورها با همدیگر تفاوت زیادی در تعریف کسب و کارهای کوچک و متوسط دارند. در هند بر اساس معیار سرمایه گذاری و گردش مالی، شرکت‌های کوچک و متوسط تعریف می‌شو. در ژوئن ۲۰۲۰، در هند شرکت‌هایی که کمتر ۵۰ روپیه هند گردش مالی دارند به‌عنوان کسب و کار کوچک و شرکت‌هایی که دارای گردش مالی ۲۵۰ روپیه هند هستند به‌عنوان کسب و کار متوسط شناخته می‌شوند.

در اندونزی، دولت بر اساس قانون شماره ۲۰/۲۰۰۸، شرکت‌هایی کوچک و متوسط می‌نامند که درآمد و دارایی آن‌ها به شرح زیر باشد:

– کسب و کارهای کوچک با درآمد سالانه بین ۵۰۰ تا دو هزار و پانصد روپیه اندونزی

– کسب و کارهای متوسط با درآمد سالانه بین ۱۰ هزار تا پنجاه هزار روپیه اندونزی

در بنگلادش، بانک این کشور، کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​را بر اساس دارایی ثابت، نیروی انسانی شاغل و گردش سالانه تعریف می‌کند که شرکت سهامی عام نیستند

در فیلیپین نیز بر اساس گزارش فهرست مؤسسات 2020 وزارت تجارت و صنعت، 957620 شرکت تجاری ثبت شده در کشور فعال هستند که 99.51 درصد آن مخصوص SMB ​​است. عمده فعالیت SMBها در فیلیپین به تجارت عمده فروشی و خرده فروشی، تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت، اقامتگاه، فعالیت‌های خدمات غذایی، و تولید اختصاص دارد.

از 1 آوریل 2011، در سنگاپور تعریف SMBها به مشاغلی اختصاص داده می‌شود که گردش مالی سالانه آن‌ها بیش از 100 میلیون دلار نباشد یا بیش از 200 کارمند در آن‌ جا استخدام نشود.

اهمیت کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​برای اقتصاد یک کشور
براساس باور عموم مردم کسب و کارهای بزرگ بیشتر از کسب و کارهای کوچک و متوسط به اقتصاد یک کشور کمک می‎‌کنند. با این‌حال هرگز چنین نیست! شرکت‌های کوچک و متوسط به دلیل حجم زیاد و نرخ‌های مالیات بالاتر بیشتر در اقتصاد نقش دارند.

در گذشته شرکت‌های کوچک و متوسط ​​مسئول اقتصادی ساختن معادن طلای کشورها بوده‌اند و همچنان این کار را ادامه خواهند داد. به همین دلیل است که کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط ​​توسط دولت با مشوق‌ها و مزایای مالیاتی تشویق می‌شوند. طبق یک مطالعه که تازگی در کانادا انجام شده است، نشان می‌دهد که 77 درصد از مشاغل جدید توسط SMBها راه‌اندازی شده است. همچنین طبق این آمار در میانگین جهانی، کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​را مسئول 45درصد مشاغل و جذب نیروی کار هستند. این در حالی است که کسب‌ و کارهای کوچک در کشورهای نیمه پیشرفته مانند هند توانسته رتبه چهارم را به عنوان تولید ناخالص داخلی و درآمد کسب کند.

کشوری که کسب و کار کوچک و متوسط ​​ندارد معمولاً در یک خط بازنده قرار دارد. در واقع شرکت‌های کوچک و متوسط به‌صورت عمومی در حال معامله هستند و به چرخه اقتصاد کمک می‌کنند. SMBها وام‌های عمده از بانک دریافت می‌کنند، به‌صورت سهامی عام فعالیت می‌کنند و بخشی از بازار بورس را تشکیل می‌دهند. SMBها در اصل تغذیه‌کننده بازار اصلی هستند و بازار سهام می‌تواند آن‌ها را به نقطه‌ای برساند که ارزش قابل توجه‌ای به دست بیاورند.

در هر اقتصاد ملی معین، SMBها گاهی اوقات با اختلاف زیادی از شرکت‌های بزرگ پیشی می‌گیرند و همچنین افراد بسیار بیشتری را نسبت به این شرکت‌ها استخدام می کنند. به‌عنوان مثال، کسب و کارهای کوچک و متوسط در ​​استرالیا 98 درصد از کل مشاغل را در این کشور تشکیل می‌دهند که با استخدام 4.7 میلیون نفر تقریباً یک سوم کل تولید ناخالص داخلی را برعهده دارند.این در حالی است که در شیلی، در سال 2020، 98.5 درصد از کسب‌وکارها به عنوان SMB شناخته شدند

عمدتاً در کشورهای در حال توسعه سهم بیشتری از اقتصاد و تجارت متعلق به کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط است. این مشاغل مسئول ایجاد نوآوری و رقابت در بسیاری از بخش‌های اقتصادی هستند.

ویژگی های کسب و کارهای کوچک و متوسط
در حالی که مشاغل کوچک و متوسط در صنایع مختلف فعالیت می‌کنند و به‌طورقابل توجهی با همدیگر تفاوت دارند، اما برخی از آن‌ها دارای ویژگی‌های اساسی مشترک هستند که عبارتند از:

کمک به اقتصاد: طبق گزارش SBA (Small Business Administration)، 99.9٪ از مشاغل که در سال 2020 در ایالات متحده را راه‌اندازی شدند، جزوء شرکت‌های کوچک و متوسط بودند که نیمی از نیروی کار این کشور را استخدام کردند.
– حرکت به سمت نوآوری: شرکت‌های کوچک و متوسط اغلب نوآوری در اقتصاد را هدایت می‌کنند. با توجه به اندازه‌ی آن‌ها، استفاده از فناوری‌های جدید و توسعه سیستم‌ها را بهبود می‌بخشند، هزینه‌ها را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهند و کارآیی و عملکرد را آسان‌تر می‌کنند.
تشویق‌های مالی: به دلیل نقش حیاتی SMBها در اقتصاد، آن‌ها اغلب مشوق‌های مالی مانند معافیت‌های مالیاتی و امتیاز وام مطلوب را از دولت دریافت می‌کنند. این تشویق‌های مالی می‌تواند به جبران چالش‌های رایج شرکت‌های کوچک و متوسط برای انجام تعهدات مالیاتی، یافتن سرمایه‌گذاران و سازگاری با مقررات دولتی کمک کند.
آشنایی با انواع کسب و کارهای کوچک
طبق آمار SBA، بیش از 31.7 میلیون کسب و کار کوچک در ایالات متحده وجود دارد که در چندین صنعت برتر فعالیت دارند. این بدان علت است که بسیاری از آمریکایی‌ها تجارت کوچک را کلید آزادی مالی و شخصی می‌دانند. برای این‌که با انواع کسب‌وکار کوچک آشنا شوید با توجه به لیستی که اداره کسب و کار کوچک آمریکا در سال 2022 و پس از همه‌گیری کووید 19 منتشر کرده است، می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

۱. مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی مجازی: مراقبت‌های بهداشتی بدون‌شک به عنوان کسب‌وکارکوچک نقش بزرگی در اقتصاد ایالات متحده به‌ویژه در زمانی همه‌گیری جهانی کرونا داشته است. پزشک مجازی امروزه می‌تواند در همه‌ی جای کشور حتی در مناطق صعب‌العبور ویزیت بیماران را برعهده داشته باشد. علاوه بر این‌ در زمینه‌ی مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی تنوع گسترده‌ای از مشاغل وجود دارد مانند خانه‌ سالمندان، انواع ویزیت‌ها برای معاینه مریض، راه‌اندازی آزمایشگاه مجازی یا در منزل، ارسال پرستار و… این فهرست بی‌پایان است.

۲. خدمات غذا: این یک کسب‌و‌کار پررونق است و برای ورود به آن نیازی به مدرک پزشکی و هشت ساله ندارد. خدمات غذایی مانند بخش پزشکی بسیار متنوع است که با اعمال برخی از گزینه‌های جدیدی مانند تحویل غذا بدون تماس می‌توانید راهی مطمئن برای موفقیت بیابید.

۳. هنر، سرگرمی، و صنایع دستی: ایده‌های این دسته نیز بسیار گسترده است که برخی از مشاغل کوچک عبارتند از فروش نقاشی، عکاسی، فیلم‌سازی مستقل، آموزشگاه‌های موسیقی و … ز جمله پرسودترها می‌توان به عکاسی و فیلمبرداری، هنرهای دستی و صنایع دستی و کارگاه‌های هنری مجازی اشاره کرد.

۴. مربی و مدرس آنلاین

۵. ساخت سایت و طراحی وب

۶. ارائه تعمیرات محلی و شخصی

۷. راه‌اندازی فروشگاه‌های دست دوم آنلاین

آشنایی با انواع کسب و کارهای متوسط
کسب‌وکارهای متوسط ​​در قانون شرکت‌ها در سال ۲۰۰۶ مشاغلی هستند که حداکثر ۲۵۰ کارمند دارند. این مشاغل ممکن است راه‌اندازی کسب‌وکارهای خانوادگی یا مدیریت‌ آن‌ها باشد معمولاً کسب‌ و کارهای متوسط ​که براساس سرمایه‌گذاری خانوادگی تاسیس می‌شود ​و سابقه‌ای قابل مشاهده دارند توسط سرمایه‌گذاران به‌خوبی حمایت می‌شوند. معمولاً ساختار مالی کسب‌و‌کار متوسط توسط متخصصان داخلی مدیریت می‌شود و آن‌ها می‌توانند از انواع مختلفی منابع مالی برای تأمین سرمایه استفاده ‌کنند. اما بهترین ایده‌های تجاری- تولیدی متوسط که نیاز به سرمایه‌گذاری متوسط ​​دارند و سود خوبی به شما می‌دهند کدامند؟

۱. ساخت و ساز و تولیدات صنعتی: از تولید اسباب بازی تا تولید درب و پنجره‌ی آلومینیومی به‌عنوان کسب‌وکار متوسط می‌توانید بازار پرسودی را برای ایده‌تان در نظر بگیرید. با این‌حال نوع ساخت و ساز و تولید قطعات صنعتی به کشش و بازار هدف‌تان بستگی دارد. در واقع این محل زندگی شما است که مشخص می‌کند ساخت طروف آشپزخانه را به‌عنوان یک ایده در نظر بگیرید یا تولید قطعات یدکی خودرو. نکته‌ی خوب این ایده است که طیف گسترده‌ای از تولیدات مانند کفش، پارچه، جواهرات، دارو و… را با توجه به تحصیلات و تخصص‌تان را می‌توانید، راه‌اندازی کنید.

۲. تعمیرات لوازم برقی: با گران شدن لوازم‌های برقی به‌ویژه تولیدات خارجی، نگه‌داری از لوازم برقی بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است. بنابراین ورود به بازار تعمیرات به ویژه لوازم برقی به‌عنوان یک کسب‌وکار متوسط تضمین‌کننده موفقیت‌تان خواهد بود.

۳. کشاورزی، جنگل‌داری و پرورش ماهی

۴. خدمات ماشین، پیک و تحویل سریع

۵. خدمات پرستاری و نگه‌داری از سالمند

۶. اجاره خانه و ویلا و اسکان مسافران

زنبیل آباد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *